Készül a Balaton a szezonra!
Az elmúlt hónap igen aktívan telt a Balatonon, összegyűjtöttük a legfontosabb, horgászokat érintő információkat ebből az időszakból.
Március 1-el életbe lépett a Balatoni Horgászrend 5. pontja, amely szerint "Március 1. – március 31. közötti időben csalihalat, halszeletet, műcsalit a horgászhelyen és a horgászcsónakban tartani, azzal horgászni, továbbá balint, csukát, kősüllőt, sügért, süllőt megtartani TILOS!" A felsorolásból idén okkal hagytuk ki a harcsát. Az enyhítés annyit jelent, hogy ha valaki pl. gilisztacsokorral fog harcsát, nem köteles visszaengedni a tóba. Természetesen a csalihalas, műcsalis horgászat harcsázás esetén is tilos márciusban.
Áprilistól ez az előbbi, általánosnak nevezhető ragadozó-hal tilalom tovább enyhül, ugyanis véget ér a csuka fajlagos tilalmi ideje. Egészen pontosan már március 30-tól csukázhatunk, mivel ez a nap nagypéntekre, ünnepnapra esik, de kizárólag partról. Ebben a hónapban a horgászrend 6. pontja az aktuális, amely szerint áprilisban csónakos tilalom van érvényben. Partról tehát szabad csalihallal vagy pergetve is horgászni, de ragadozó halaink közül csak csukát és harcsát szabad megtartani. Az ekkor tilalommal védett fajokra (süllő, balin, sügér, kősüllő, garda, stb) célzottan horgászni még akkor is tilos, ha visszaengedi őket a horgász. A horgászrend 8. pontja értelmében ha véletlenül ismétlődően ilyen hal akad horogra, módszert és/vagy helyet kell változtatni. (Ez a korlátozás természetesen egész évben érvényes, de jellemzően áprilisban szokott vele probléma adódni, amikor "csuka pergetés" közben akadnak véletlenül horogra a tilalmas fajok.) Az áprilisi csónakos tilalom alól felmentést kapott északi parti 50 m-es sávban szabad csónakból is horgászni, de az említett pontban leírtak szerint, kizárólag békés halakra. Nem vonatkozik a csónakos tilalom a behúzásra feljogosító horgászjegyet váltott és érvényes bejelentkezéssel rendelkező horgászokra, a behúzós horgászrend 2.3.-as pontjában leírtak szerint.
A balatoni horgászok már megszokhatták, hogy az említett 8. horgászrendi pontban szereplő csónakos tilalmat a süllő tilalmi idejével együtt oldjuk fel. Ennek értelmében idén legkorábban április 28-án, szombaton 00:01 perctől szabad vízre szállni. (Fontos, hogy ez nem a horgászat kezdetét jelenti, hanem a vízre szállást, ugyanis 27-én éjfélig még tilos horgász felszereléssel vízi járművön tartózkodni!)
Sok horgász érdeklődik a ponty fajlagos tilalma felől is. Ahogy a korábbi években megszokhatták, idén is megkérte a vízkezelő a tilalom alóli feloldást az illetékes hatóságtól. Amint meglesz a határozat, közzé fogjuk tenni a honlapunkon.
Boróka fészkek telepítése
Tihany és Balatonberény térségében kerültek a mederfenékre a süllők szaporodását támogató borókafészkek, melyeket a következő három hónapban a süllő mellett a balin, a kősüllő, a bodorka, és a többi keszegféle is szívesen használ ikrái lerakására. A süllő-nászhoz a mesterséges ívóhely mellett szükségeltetik a 8 fok közelébe melegedő vízhőfok is.
A kihelyezett fészkeket a szakemberek az elkövetkező időszakban többször is ellenőrzik majd, a jobb kelési arány biztosítása érdekében lemossák a fészkekről a rájuk rakodó szennyeződést, iszapot.
A borókafészkeket reményeink szerint akár már a jövő évben kiválthatjuk részben vagy egészben mesterségesen előállított süllőfészkekkel. Erre irányul a 2016. novemberében indult élőhely-fejlesztési projekt egyik eleme, amelynek eredménye lesz a süllők ívási időszakát hatékonyan szolgáló platformok kidolgozása és sorozatgyártása.
A mellékelt videó-összeállítás a Vonyarc motoros útját örökítette meg, amint fedélzetéről kihelyezik a borókafészkeket Tihanynál.
TELEPÍTÉSEK
Az évad pontyok telepítésével indult. Március 14-én 1370 kg háromnyaras ponty került be a tóba Fonyódon a helyi horgászegyesület képviselőinek jelenlétében.
Március 26-án két autón összesen 5000 kg háromnyaras pontyot szállított a vízkezelő a Fesztivál Hotel előtti partra Balatonföldvárra, majd egy harmadik turnusban még 1030 kg-ot. Ugyanezen a napon Balatonkenesén is bekerült a vízbe 4110 kg ponty.
Március 27-én Balatonfüreden folytatódott a pontytelepítés, első körben 4200 kg háromnyaras hal csúszott be a Balatonba, majd a következő szállítmánnyal további 900 kg.
Ez azt jelenti, hogy csak márciusban összesen 16,6 tonna ponty telepítésére került sor, s ahogy fentebb írtuk, minden remény megvan rá, hogy a korábbi évek gyakorlatának megfelelően feloldásra kerülhet a balatoni pontytilalom.
Forrás: balatonihal.hu