Termékek Menü

Veszélyes kínai rákot fogtak a fővárosi Dunán

Smart Fishing
2017. 11. 07. 10:46:14

Rendkívül agresszíven terjedő, Kínából származó gyapjasollós rákot fogott egy horgász a Duna budapesti szakaszán.

Budapesti horgásztársunk, Szerdahelyi Zoltán facebookos beszámolója szerint, pár nappal ezelőtt gilisztával horgászva fogott a Dunából egy ilyen kínai származású rákot. A gond az, hogy ez a faj nagyon intenzív életet él, elpusztítja a konkurens rákokat és az élőhelyét sem kíméli.

"A kínai gyapjasollós rák több mint 100 évvel ezelőtt kereskedőhajók oldalára tapadva „vándorolt be" Európába, ahol aztán uralma alá hajtotta a vizeket. Ezek a mindenevő nyolclábú „hódítók" elszaporodtak az európai kontinens folyóiban, mára már súlyosan veszélyeztetik a helyi fajokat, sőt, a német terület egyetlen édesvízi rákfajává léptek elő. A beszámolók szerint, mivel az európai vizekben nincs más édesvízi tarisznyarák, és a helyiek sem fogyasztják a gyapjasollós rákot, így a kontinens kínai gyapjasollós rákjai több mint 100 év után is fajtiszták, a Kínában élő gyapjasollós rákoknál is jobban megőrizték faji jellegzetességeiket. Minden nyár közepén az Elba folyó ivarérett gyapjasollós rákjai megkezdik ezer kilométeres vándorútjukat az Északi-tengerhez, ahol a következő tavasszal párosodnak. A gyapjasollós rák naponta képes 12 kilométert megtenni, emellett ügyesen tud barlangot ásni, amivel áttöri a gátakat. A gyapjasollós rákok ezen kívül tönkreteszik a halászati eszközöket, kieszik a halászhálókból a kis halakat és rákokat. Sőt, még egyes ipari létesítményekben is a kárt tesznek. A Természetvédelmi Világalap adatai szerint a Németországban élő gyapjasollós rákok eddig már 80 millió euró kárt okoztak."

A Duna osztrák szakaszán is rendszeresen észlelik, és valójában csak idő kérdése volt, hogy Magyarországon is megjelenjen. A budapesti észlelés egyedét a horgász élve tartotta, és a hazai szakemberek gondjaira bízta.

A gyapjasollós rák hazai elterjedésével kapcsolatos aggodalmak megalapozottak, a kérdés, hogy képes lesz-e a hazai szakaszon is szaporodni, vagy csak néhány levándorolt példányával találkozhatnak időnként a horgászok. Az elég biztosnak látszik, hogy nem most hallottunk erről a fajról utoljára.

Fotók forrása: Facebook

Tartalomhoz tartozó címkék: hír duna